Anbefaling
-
30.09.2025
Sigurds Rumrejse er en familieforestilling, hvor omdrejningspunktet er rummet, som nok er uvirkeligt for både små og store. I forestillingen møder vi praktikanten Luna, som rigtig gerne vil i erhvervspraktik som astronaut. Så hun sniger sig ombord på Sigurds rumraket. Sammen kigger de på månen, galakser, stjernebilleder og andre planeter sammen med rumeksperten og de seje dansepiger. Med gode virkemidler flyver rumraketten ud i rummet. Her er ikke tid til afslapning, for der er fuld fart med både musik, dans og fortællinger.
Publikum får også en hilsen fra ’det rigtige rum’, hvor Andreas Mogensen lige nu svæver rundt. Pludselig bliver det hele virkeligt.
Fortælling i børnehøjde
Sigurd er en fantastisk fortæller og performer, og har skrevet både børnebøger og udgivet en masse musik. Salen er fyldt med både børn, voksne, bedsteforældre og onkler. De fleste børn er mellem fem og ti år, men forestillingen kan ses af alle. For lige meget hvor gammel du er, forstår ingen nok aldrig, hvordan det store univers hænger sammen.
”Det var lidt uhyggeligt med ’det sorte hul’, for man ved ikke, hvad der er oppe i rummet”. Viola 10 år.
Skal vi egentligt bo på Mars?
Forestillingen taler også ind i en aktuel debat om klimakrise. Sigurd synger blandet andet sangen ”Skal vi bo på Mars?” Og planter tanken hos min datter på 10 år om, at hvis vi ikke passer ordentligt på vores jord, så ender det måske med, at vi bliver nødt til at finde andre planeter i galaksen.
Sikkert ud i universet
Men alt i alt er Sigurds Rumrejse en spændende og underholdende familieforestilling, som med sang, dans og skuespil fører børn og deres voksne sikkert ud i det store univers. Og selvom det kan virke uvirkeligt, bliver historien fortalt på en børnevenlig måde.
I pausen har børnene desuden mulighed for at møde Sigurd, få en autograf og købe nogle af Sigurds mange bøger.
Tilgængelighed
Du kan opleve Sigurds Rumrejse i flere danske byer fordelt over hele Danmark. Derfor giver det ikke mening, at jeg skriver om tilgængelighed på det teater jeg oplevede forestillingen på. Hvis du bor på Sjælland, kan du danne dig et overblik over hvilke teatre og spillesteder forestillingen spiller på, på teaterbilletter.dk. Hvis du bor i Jylland, på Fyn eller øerne, kan du få overblikket og finde forestillingen på scenen.dk.
Sidder du i kørestol, som jeg, er gangbesværet eller har andre synlige eller usynlige handicaps eller særlige behov, kan du kontakte det konkrete teater, som vil hjælpe dig. Hvis du har brug for info om ledsagerbilletter osv., er det også det konkrete teater, du skal have fat i. På hjemmesiden ledsagekort.dk finder du desuden en oversigt over alle kulturinstitutioner, der modtager ledsagerkort.
Anmeldt af Ditte Koefoed, mor til to børn på 10 og 15 år, journalist & kørestolsbruger.
Sponsoreret af Teaterbilletter.