Anbefaling: De Urørlige, Folketeatret
"Det var et rigtig godt stykke, og det var også rart at det var fyldt med humor. Sygdom kan hurtigt blive et emne, ingen tør at tale om,” Vigga, 15 år.
En varm og humoristisk fortælling
Jeg har taget min 15-årige datter Vigga med i Folketeatret for at se DE URØRLIGE. Det har jeg gjort af én speciel grund; nemlig at jeg selv sidder i kørestol. Jeg prøver at bruge humor, når jeg taber alt på gulvet eller kører ind i ting. Humor er heldigvis også noget, der præger denne forestilling.
Baseret på en sand historie
Har du set den franske film DE URØRLIGE, så kender du historien om mangemillionæren Philippe, der er blevet lam fra halsen og ned på grund af en alvorlig ulykke. Fortællingen er bygget på en sand historie.
Stykket starter med at Philippe, (Preben Kristensen) og hans sekretær holder jobsamtale. Det er svært at finde den rette handicaphjælper, så de ender med at ansætte gadedrengen Driss (Arian Kashef), der slet ikke har nogen erfaring. Selvom arbejdsforholdet er dømt til at gå galt, får Philippe og Driss et helt specielt venskab.
Mange af scenerne kan jeg relatere til, blandt andet hvor irriterende det er, at skulle bede om hjælp hele tiden.
"Jeg håber, at forestillingen er med til at sætte fokus på, at handicappede også er mennesker med samme livsmod og interesser som alle andre.”
Humor er vejen frem
”Ingen arme, ingen småkager”, siger Driss på et tidspunkt, da Philippe beder om et stykke chokolade og ikke selv kan nå det. Når man er handicappet, er man nødt til at have en vis portion humor, ellers bliver det hele uudholdeligt. Det er også tilfældet i denne forestilling. Der er flere sjove scener, og forestillingen ender med en stående applaus.
Jeg håber, at forestillingen er med til at sætte fokus på, at handicappede også er mennesker med samme livsmod og interesser som alle andre.
Tilgængelighed
Folketeatret er et meget gammelt og flot teater, men de har heldigvis haft fokus på tilgængelighed. Lige fra du kommer ind i foyeren, bliver der taget hånd om dig. De søde medarbejdere hjælper dig hele vejen til din plads via en lille elevator. Her kan du sidde med frit udsyn til scenen og have din ledsager ved siden af dig.
Jeg kunne dog godt ønske, at Københavns Kommune ville sætte fokus på tilgængelighed foran teatret. Der er nemlig høje kantsten og ujævnt fortorv. Men så snart du er sikkert inde i foyeren, er jeg sikker på, at du ligesom jeg får en fantastisk oplevelse.
Det er ikke muligt at parkere foran teatret. Det nemmeste er at booke en Flextrafik, eller få et lift. Du kan også tage Metro eller S-tog til Nørreport Station og gå eller trille derfra.
Anmeldt af Ditte Koefoed, mor til Viola på 9 år og Vigga på 15 år, journalist & kørestolsbruger.
Sponsoreret af Teaterbilletter.