Aveny-T, Min Mor Siger
Aveny-T er et rigtig hyggeligt teater beliggende på en af Frederiksbergs bedste adresser - for enden af Frederiksberg allé. I gamle dage lå gå det velbesøgte diskotek ”Keld og Dirch” på adressen.
"Min mor siger" er en fantastisk sjov forestilling med både sang, dans og musik. Skuespillerne spiller overbevisende. Hovedpersonen, der spilles af Sofie Torp, leverer en helstøbt præstation, hvor hun både synger og danser. Laurits Emanuel, der også er kendt fra duoen ”Fyr og flamme”, leverer en guitarsolo og sang i topklasse. Han er virkelig en fantastisk sanger og sangskriver!
Forestillingens tredje person er skuespilleren Nina Rask, som også har gjort kometkarriere på DR, og bare er en karakterstærk skuespiller. Hun kan lige nu også opleves i TV2 serien ”Dark horse”.
Forestillingen handler om en ung pige, der lige er blevet dumpet af sin pigekæreste. Pigen prøver at finde hold i tilværelsen efter det svære break up. I den forbindelse prøver hendes mor at give sin datter en masse gode råd. De fleste er rigtig dårlige ”mor-råd”, som er vildt sjove. Som mor til den teenage-datter, der ledsager mig i aften, føler jeg mig pænt truffet!
Handlingen minder nogle gange om scener fra den satiriske serie ”Trines mor” med Bodil Jørgensen, hvis det siger nogen noget.
Melodi Grand prix 1988
Forestillingen indeholder sange med koreografi a la Melodi Grand prix 1988, Scenografi der ligner at det er Stine Goyas kreationer klippet i småstykker og syet sammen på ny. Alt sammen på den gode måde. Sjove kostumer, der kunne være hentet direkte fra opsætningen ”The Wall” med Pink Floyd – mega syrede. Klingende jyske dialægter. Fede numre komponeret og fremført af, men også White Towns fede nummer ”Your woman”, har sneget sig ind i forestillingen.
Forestillingen er velspillet, sjov og bliver aldrig kedelig. Så hiv din bedste veninde/ven eller din teenager med i teatret, så garanterer jeg, at I får en fantastisk oplevelse.
Tilgængelighed
Sidder du i kørestol som jeg, findes der en handicapparkeringsplads lige ude foran teatret. Du kan også tage Metro til Frederiksberg Allé.
Der er en rigtig fin rampe op til selve indgangen til teatret. I foyeren er der et handicaptoilet med masser af plads. Indgangen til salen foregår via en rampe..
I salen findes der desværre ikke afmærkede handicappladser, så du bliver placeret for enden af en normal række. Personalet er meget opmærksomme på min kørestol, og guider mig sikkert ind i teatersalen.
Anmeldt af Ditte Koefoed, mor til to børn på 8 og 14 år, journalist & kørestolsbruger.
Sponsoreret af Teaterbilletter.
SE AL UNGDOMSTEATER PÅ AVENY-T HER