
I en skarpt redigeret version af Rhea Lemans fremragende og tragikomiske tekst, bliver ordene i denne sceniske læsning, med et stærkt lydunivers og historiske videoprojektioner, vakt til live af 2 skuespillere og en historiker. Forestillingen leverer stof til eftertanke og efterfølgende dialog mellem publikum og en særlig gæst på scenen. Aldrig har teksten været mere aktuel og spejler tiden lige nu!
Ina-Miriam Rosenbaum i rollen som Dr. Josephs Goebbels, som hun fik en Reumert for i 2011 for bedste hovedrolle. I samspil med vekslende store skuespillere i rollen som Leni Riefenstahl, Hitlers filmskaber nr.1. Historiker Christoffer Emil Bruun guider publikum gennem regitekst og aftertalk.
Rhea Leman
Rhea Leman
Baldur Kampmann
Ina-Miriam Rosenbaum, Henrik Prip
Christoffer Emil Bruun

Mungo Park er ensembleteater med internationalt udsyn fra basen i Allerød. Der spilles forestillinger hver uge hele sæsonen igennem fra juni til august, og deruover turnerer Mungo Park i Danmark og lejlighedsvis i udlandet.
Billetudbyder:
Mungo Park
Fritz Hansens Vej 23
3450 Allerød
Danmark
CVR 26474736